Kaszuby
jak powstały?
Kaszuby, jak głosi legenda, dopełniły boskiego dzieła stworzenia Ziemii. Ponieważ Stwórca ukształtował tą niezwykłą krainę na samym końcu, pozostały mu do rozdysponowania piaszczyste plaże, wzgórza i doliny, jeziora i rzeki, a także rozległe lasy. W ten sposób powstała bajkowa kraina, której walory turystyczne i krajobrazowe znane sa już od dawna.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z wieloma atrakcjami w najbliższej okolicy.
Ostrzyce
nasza miejscowość
Położone nad Jeziorem Ostrzyckim, od lat stanową jeden z głównych ośrodków turystycznych Szwajcarii Kaszubskiej.
Polecamy wejście na wzniesienie Jastrzębia Góra (227 m n.p.m.), skąd roztacza się piękny widok na okoliczne jeziora i zalesione wzgórza, a także znajdujący się po przeciwległej stronie Jeziora Ostrzyckiego rezerwat „Ostrzycki Las”, w którym znajduje się między innymi naturalne stanowisko siedmiu gatunków storczyków. Na wspomnianym wcześniej wzniesieniu znajduje się także pomnik przyrody – głaz narzutowy o nazwie „Kamień Królewski” o wysokości 1,6m i obwodzie 6,7m.
W miejscowości znajduje się kilka wypożyczalni sprzętu wodnego, w tym kajaków. Warto zarezerwować sobie czas na spenetrowanie okolicy z perspektywy wody.
Żeglowanie
Chociaż myśląc o żeglowaniu w pierwszej chwili na myśl przychodzą Mazury, to żeglowanie na Kaszubach ma wiele zalet.
Jedną z nich jest 100% pewności, że nie ma tłoku, jest cicho, czysto, zawsze znajdziesz ciekawe miejsce do biwakowania, a żaglarze są mniej skomercjalizowani. Woda w jeziorach i rzekach zachowuje II i III klasą czystości.
Kajaki
Kajakowy Szlak Raduni - biegnie przełomowym odcinkiem rzeki Raduni z Ostrzyc do Żukowa. Szczególnych wrażeń dostarcza trudny odcinek, zaliczany do górskich, wiodący przez rezerwat Jar Rzeki Raduni. Wypływamy w Ostrzycach z Jeziora Ostrzyckiego, mijamy most szosy Brodnica Górna – Szymbark z jazem zastawkowym. Mijamy dwie nisko zawieszone kładki i wpływamy do Jeziora Trzebno (dł. 1,1 km, szer. do 400 m, max gł. 4,5 m). Płyniemy płaskim terenem przez Goręczyno. Za mostem szosy Ostrzyce – Somonino rzeka zaczyna meandrować. Docieramy do Somonina, gdzie przepływamy pod mostami dwóch linii kolejowych (z Somonina do Kartuz i Gdyni) oraz drogowym (szosa Egiertowo – Kartuzy). Mijamy Kiełpino (niski mostek, przenoska 5 m lewym brzegiem) i Trątkownicę (betonowy most). Docieramy do zwartego lasu i rezerwatu Jar Rzeki Raduni. Odcinek ten należy do bardzo trudnych, rzeka ma spadek charakterystyczny dla rzek górskich. Odcinek ten dostępny jest tylko dla doświadczonych kajakarzy. Po chwili nurt łagodnieje, wpływamy na sztuczny zalew zbiornika utworzonego przez zaporę elektrowni Rutki. Blisko już stąd do Żukowa, gdzie kończy się ten etap szlaku.
Rowery
Szlak rowerowy Kamienne Kręgi - piękny szlak z mnóstwem widoków, doskonale ukazujący charakterystyczny krajobraz Szwajcarii Kaszubskiej. Szlak rowerowy "Kamienne Kręgi" zatacza prawie 40-kilometrową pętlę. Jego trasa kluczy wśród malowniczych jezior oraz licznych wzgórz, z wierzchołków których rozpościerają się cudowne widoki.
Trasa prowadząca z Ostrzyc do kręgów kamiennych znajdujących się w pobliżu Trątkownicy to świetna propozycja na wycieczkę po Kaszubach. Charakterystycznym elementem tutejszego pejzażu jest pagórkowata wysoczyzna morenowa z licznymi, głęboko porozcinanymi obniżeniami.
Główną atrakcją trasy, oprócz wspaniałej kaszubskiej przyrody jest cmentarzysko kurhanowe i kamienne kręgi w Trątkownicy, zwane „Kamiennym Weselem”.
Długość trasy: 32 km, trasa średnio trudna. Dominująca nawierzchnia; drogi gruntowe. Czas na pokonanie trasy: 4-5 godzin. Rekomendowany rodzaj roweru: rower górski.
Nordic Walking
Jest to sport, który angażuje wszystkie partie mięśni, usprawnia układ oddechowy i mięśniowo-sercowy. Istnieją trzy trasy z różnym poziomem trudności na terenie Gminy Somonino, gdzie możemy odbywać takie spacery-treningi.
Trasa czerwona trudna - 15,1 km
Ostrzyce – Ramleje – Goręczyno – Rąty – Kolańska Huta – Ostrzyce
Trasa zielona średnia - 8,4 km
Ostrzyce – Koszowatka – Rąty – Kolańska Huta – Ostrzyce
Trasa żółta łatwa - 6,8 km
Ostrzyce – Koszowatka – Ostrzyce
Konie
Pętla Kolańska - Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie przy współpracy Nadleśnictwa Kartuzy wytyczył szlak konny, który prowadzi przez najciekawsze i najbardziej malownicze miejsca kompleksu leśnego w okolicach Kolańskiej Huty, na Wzgórzach Szymbarskich, u podnóża góry Wieżyca. Trasa otwarta została w maju 2012. Teorii szlaku poświęcony jest przewodnik pod tytułem „Pętla Kolańska. W siodle po Wzgórzach Szymbarskich i Ostrzycach”.
Szlak jeździecki „Pętla Kolańska” liczy łącznie 9,7 km, a wędrówkę nim rozpocząć można z kilku miejsc: z Ostrzyc, Rątów, Goręczyna, Kolana i Wieżycy. Całość wytyczona jest drogami leśnymi i gminnymi i oznakowana zgodnie ze standardem najpowszechniej stosowanym w znakowaniu szlaków opracowanym przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.
Narciarstwo
Szwajcaria Kaszubska dysponuje specyficznym zimowym mikroklimatem, a czyste powietrze i urozmaicony teren zachęcają do aktywności także zimą.
Okoliczne wzgórza morenowe często o podgórskim charakterz, obfitujące w stoki o zróżnicowanym nachyleniu, umożliwiały powstanie kilku ośrodków narciarskich. Dla najmłodszych przygotowano tor do snowboardingu - zjazd na specjalnych gumowych dętkach.
Warto zobaczyć w okolicy:
- Chmielno - Muzeum Kaszubskiej Ceramiki Neclów
- Łapalice - tajemniczy zamek
- Mirachowo -Strysza Buda - Kaszubski Park Miniatur & Diabelski Kamień
- Kartuzy - dawna siedziba zakonu kartuzów
- Wieżyca - punkt widokowy, ośrodek narciarski
- Szymbark - Centrum Edukacji i Promocji Regionu
- Szlakiem Wzgórz Szymbarskich - jeden z malowniczych szlaków kaszubskich
- Gołubie - Gołubieński Ogród Botaniczny
- Garczyn - Farma Strusi Afrykańskich w Garczynie
- Tuchlino - Egzotyczne Kaszuby - Park Edukacyjny
- Kościerzyna - Muzeum Kolejnictwa
- Będomin - Muzeum Hymnu Narodowego
- Wdzydze Kiszewskie - Kaszubski Park Etnogragiczny
- Goręczyno - kościół o gotyckim wnętrzu
- Trątkownica - Kamienne Kręgi
- Kiełpino - bowling
- Stajnia Pod Klonem w Wieżycy
- Pępowo - Muzeum Volkswagena
- Żukowo - zespół poklasztorny norbertanek
- Węsiory - Kamienne Kręgi
- Wieżyca - Koszałkowo - Centrum Aktywnego Wypoczynku